Sytě oranžové květy měsíčku lékařského (latinsky Calendula officinalis) jsou sice poslem babího léta, mají ale své kouzlo. O něm ostatně níže. Z biologického hlediska jde o jednoletou bylinu, letničku z čeledi hvězdnicovitých. Měsíček původem pochází z krajů Orientu a coby léčivka se využíval odpradávna – znali ho už staří Římané, Peršané i Egypťané.
Květ měsíčku lékařského byl a dodnes je hojně využíván pro své antiseptické, protizánětlivé a hojivé účinky. Používá se tak na různé problémy s pokožkou. Pomáhá hojit hnisavé rány, zklidňuje omrzliny i popáleniny, bojuje proti plísňovým onemocněním a zlepšuje zrak.
Čistí ale i zevnitř – odvar z květů lze pít na pročištění krve a organismu, podporuje krevní oběh a zmírňuje záněty sliznic v ústech, hrtanu i v trávicím ústrojí.
Za léčivé účinky měsíčku lékařského může dle profesora Karla Kopce vysoký obsah karotenoidů. Ty patří ke stejné skupině látek jako vitamín A a způsobují právě onu sytě žlutou až oranžovou barvu. Není proto divu, že se měsíček přidává třeba i do barev na vlasy. V kosmetice se pak také s touto bylinou můžete setkat v různých mastích nebo olejích.
Kujóni pak využívají podobnost okvětních lístků měsíčku se šafránem, a rádi jej před neznalými zákazníky zaměňují. Pokud tedy narazíte na podezřele levný šafrán, zbystřete. Bát se ale nemusíte – jak jsme naznačili, květy měsíčku jsou jedlé. Karotenoidy, které obsahují, jsou však rozpustné nikoliv ve vodě, ale v tucích. Doporučujeme tedy při konzumaci dát si ke květům nějaký ten zdravý tuk.
V PASTA & CAFÉ ROMANA vám k tomuto účelu rádi nabídneme třeba prkénko toho nejlepšího špeku se sýrem z Tyrolska, který obsahuje minimum soli a řadí se k moderní výživě.
A měsíček? Ten považujeme za jednu z nejlepších rostlin s jedlými květy. Ty mají příjemnou jemnou chuť a my je rádi přidáváme i do studených nápojů, kde se jejich silice uvolňují postupně a navíc sklenici pěkně ozdobí. Neváhejte a stavte se k nám načerpat slunce z malých sluníček.